Cała Polska Czyta Dzieciom

 

 

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas pierwszych i trzecich szkoły podstawowej Zespołu Szkół     w Chełmcu, uczestniczyła w zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej. Celem warsztatów było zapoznanie  z nowościami z zakresu literatury dziecięcej, które zakupiono w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Podczas warsztatów czytane były fragmenty ulubionych książek dla dzieci, dyskutowano, a wrażenia stały się inspiracją dla prac plastycznych. W czwartek, 19 maja, uczniowie odwiedzili  Gminną Bibliotekę Publiczną. Podczas lekcji, pani dyrektor Urszula Sikora, czytała dzieciom książeczkę z serii „Misia Marysia”. Mali czytelnicy mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje biblioteka publiczna, poznali dział literatury dla dzieci, a także rozwiązywali krzyżówki.   Na zakończenie czekała na nich słodka niespodzianka. Dziękujemy!

 

zob. galerię

 

Sprawozdanie z akcji „Zachęć innych do czytania przy pomocy fotografowania!”

 

 

27 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyła się akcja „Książki polecamy         i sami je czytamy”. Cały dzień chętni uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z ulubioną książką. Głównym celem zajęć było zainteresowanie uczniów nowymi tytułami zakupionymi w ramach rządowego projektu „Książki naszych marzeń”. Elektem wspólnej zabawy była wystawa pt. „Książkowy fotokolaż”, którą można było oglądać w bibliotece szkolnej. W związku     z przystąpieniem do programu pozyskano 158 nowych tytułów, na kwotę 2706 zł 60 gr. Dwadzieścia procent tej kwoty to wkład własny Urzędu Gminy Chełmiec.  

 

zob. galerię

list do rodziców naszej szkoły

 

 

 W związku z realizowanym przez bibliotekę szkolną programem "Książki naszych marzeń", na zebraniach z rodzicami w klasach młodszych został odczytany list zachęcający rodziców                      do wspólnego rodzinnego czytania z dziećmi   w czasie wolnym od zajęć.

 

 

                                           ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHEŁMCU

 

Drodzy  Rodzice !                   

 

       Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa
i szcz
ęśliwej przyszłości. Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Stare powiedzenie, że książka może być przyjacielem, a czytanie przynieść ukojenie
i nadziej
ę albo po prostu odpoczynek, nic nie straciło na swej aktualności.

 

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 

zaspokaja potrzeby emocjonalne miłości, uwagi, stymulacji

*  buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem

* wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia poczucie własnej wartości

* uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu

* ćwiczy pamięć, rozwija wyobraźnię

* uczy samodzielnego myślenia logicznego, krytycznego

* poprawia koncentrację

* przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania

* przynosi ogromną wiedzę ogólną, daje dostęp do informacji na każdy temat

* ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole

* uczy odróżniać dobro od zła, rozwija wrażliwość moralną

* jest znakomitą rozrywką, rozwija poczucie humoru

* zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych

* chroni dziecko przed zagrożeniami ze strony kultury masowej

* jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń

 

    Pozytywne aspekty czytania wzajemnie wzmacniają się i naturalnie nakładają na siebie. Nie można wskazać, gdzie kończy się kształcenie intelektu, a zaczyna rozwój uczuć społecznych. Wszystko tu się splata, dopełnia i wzajemnie wspiera. Spotkanie z książką potrafi  wielostronnie wesprzeć rozwój małego człowieka.

 

Zapraszamy rodziców, aby wspólnie z dzieckiem, wykorzystując zbiory szkolnej biblioteki  poświęcili czas na relaks z lekturą.

 

Opracowano zgodnie z wymaganiami programu MEN „Książki naszych marzeń”.

 

Nowości w bibliotece szkolnej

 

 

 

W I semestrze roku szkolnego zakupione zostały książki w ilości 158 pozycji, z programu MEN "Książki naszych marzeń", z 20% wkładem własnym Urzędu Gminy Chełmiec, na kwotę 2702 zł 60 gr.

 

 

Wolontariat czytelniczy

 

Już kolejny rok  grupa uczniów z klasy 3B gimnazjum aktywnie uczestniczy w pracach bibliotecznych. To dzięki nim, nasze regały biblioteczne nabrały kolorów, są estetyczne, i łatwo odnaleźć na półkach książki o które proszą czytelnicy. 

 

Do wolontariatu czytelniczego należą:

 

Tomasz Kozłecki

Filip Jurkowski

Maciej Kukuczka

Realizacja projektu "Książki naszych marzeń" w klasach I-III.

 

W ramach programu "Książki naszych marzeń" najmłodsi wzięli udział w zajęciach bibliotecznych promujące czytelnictwo. Wszystkie dzieci opuściły bibliotekę z wybraną przez siebie książką.  Otrzymały też w prezencie gazetkę biblioteki szkolnej, zawierającej opowiadanie o Kubusiu Puchatku. 

 

zob. galerię

Poczytaj mi przyjacielu

 

Jak co roku w klasach najmłodszych prowadzony jest program „Poczytaj mi przyjacielu”.  W klasach 0a, 0b i 1c dzieciom książki czytają uczennice z klasy 2a gimnazjum oraz 5a i 5b szkoły podstawowej. Podstawową lekturą jest książka Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci”. Jest okazja aby zapoznać się jak należy zachować się w szkole, przy stole, czy używać zwrotów grzecznościowych. Wszystkim dzieciom biorącym udział w zajęciach życzymy miłej zabawy.

zob. galerię

 

 

Akcja „Czytam sobie w bibliotece”!

 

   Zakończyły się warsztaty twórcze dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zajęcia prowadzone były w ramach projektu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej pod tytułem „Czytam sobie w bibliotece”. W programie uczestniczyła piętnastoosobowa grupa uczniów
z klas pierwszych i trzecich. Dzieci miały okazję posłuchać tekstów literackich współczesnych, polskich  autorów. Książki były też punktem wyjścia do dalszych artystycznych poszukiwań, takich jak: malowanie, projektowanie zabawek oraz twórcze zabawy. Głównym celem zajęć było zaproszenie dzieci do wspólnej przygody, po której  same z przyjemnością sięgną po lekturę.

   Książeczki z serii „Czytam sobie” wydawnictwa EGMONT, przekazane w ramach projektu do naszej biblioteki można już wypożyczać . Partnerami programu były Biblioteka Narodowa, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

zob. galerię

 Książki naszych marzeń

 

 Nasza szkoła zgłosiła się do programu „Książki naszych marzeń”!   Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Przede wszystkim umożliwi on zakup książek do biblioteki  w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

 

W ramach programu klasy młodsze wykonały pracę na temat „Baśnie J. Ch. Andersena. Ich prace można było oglądać w bibliotece szkolnej.

Klasy IV – VI wykonały projekty promujące książki i czytanie. Plakaty, które można oglądać na zorganizowanej wystawie są efektem pracy uczniowskich zespołów, wybranych podczas lekcji wychowawczych.

 

Tytuły projektów przedstawiają się następująco:

4a – „Czytaj i ćwicz umysł!”
4b – „Czytam, bo lubię!”
5a – „Czytanie jest super!”
5b – „Czytaj sobie. To działa!”
6a – „Czytanie – polub to!”
6b – „”Czytanie jest trendy!”
6c – Warto czytać?”

 

zob.galerię